Portal pacjenta +48 500 015 560

rTMS- Wzmocniona Synchronizacja


Przyczyna szumu i rodzaj plastyczności: Wzmocniona synchronizacja

 

Jednym z modeli powstałego szumu usznego jaki Pacjent może doświadczyć po okresie trwania szumu usznego powyżej 2-3 lat jest wzmocniona synchronizacja neuronów kory słuchowej. Jeżeli układ nerwowy przez okres 2-3 lat od nagłego ubytku słuchu nie otrzymuje prawidłowej stymulacji z komórek słuchowych- to szuka innego sposobu, aby tą stymulację utrzymać. W takim przypadku słabnie struktura włókien pomiędzy komórką słuchową, która nie jest odpowiednio stymulowana, a neuronami. Jednak neurony z tego obszaru kory słuchowej nie ulegają deprywacji i szukają sposobu, aby pomimo braku stymulacji z zakresu dotkniętego ubytkiem słuchu, znaleźć dostęp do stymulacji np: w częstotliwościach, które nie zostały dotknięte ubytkiem słuchu. W takiej sytuacji duża populacja neuronów, która nie ma odpowiedniej stymulacji łączy się z zakresem, gdzie komórki słuchowe pracują prawidłowo. Tworzy się bardzo duża populacja neuronów nastrojona na te same częstotliwości. A neurony nie otrzymujące odpowiedniej stymulacji (mimo podłączenia do zakresu słyszalnego) mogą zwiększać swoją aktywność z powodu zaburzonej proporcji poziomu stymulacji, a ilości neuronów podłączonych do stymulacji. Kiedy stymulacja nie jest wystarczająca wysoka i nie jest w stanie zająć pracą wszystkie neurony dodatkowo podłączone do zakresu zdrowego słuchu, zaczynają zwiększać swoją aktywność i Pacjent zaczyna słyszeć szum bądź pisk.

 

Charakterystyczne objawy: Nadwrażliwość Słuchowa

Rodzaj szumu usznego: Szum zmienił swój charakter na początku, z szumu na pisk bądź z pisku na szum

Technologia

  • 76%

    Pacjenci z zredukowanym szumym usznym na poziomie 8.5-8.3

  • 24%

    Pacjenci u których został zredukowany szum w skali poniżej 8.5-8.3 według standardów

Efektywność terapii rTMS w leczeniu modelu wzmocnionej synchronizacji z wykorzystaniem jedynie technologii bez diety i aktywności fizycznej na podstawie badań klinicznych (Chung H.-K.· Tsai C.-H. Lin Y.-C. Chen J.-M.· Tsou Y.-A. Wang C.-Y.· Lin C.-D. · Jeng F.-C.· Chung J.-G. Tsai M.-H.)

 

Skala redukcji szumu usznego według badania skali TQ:

 

10 punktów -100 % zredukowany szum uszny
9 punktów - 90 % zredukowany szum uszny
8 punktów - 80 % zredukowany szum uszny
7 punktów - 70 % zredukowany szum uszny
6 punktów - 60 % zredukowany szum uszny

Stymulacja przez czaszkowa była już stosowana w latach 80. jako urządzenie do pomiarów aktywności mózgu. Urządzenie ma szeroki zakres zastosowania w leczeniu depresji, schizofrenii,  ADHD, dysleksji oraz szumow usznych. Początkowe badania z użyciem tej technologii nie wskazywały na wysoką efektywność. Było to związane z brakiem dopasowania tej technologii do modelu już dziś znanego- wzmocnionej synchronizacji neuronów kory słuchowej. W pierwszych badaniach przeprowadzonych przez (Efectiveness of Theta-Burst Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation for Treating Chronic Tinnitus Chung H.K, Tsai C.H, Lin Y.C, Chen J.M)) wstępne wyniki pokazywały, że po prawidłowej diagnostyce tego modelu i zastosowaniu stymulacji przez czaszkowej rTMS można osiągnąć wysokie wyniki redukcji szumu usznego.

 

Katalog terapii rTMS w leczeniu szumów usznych

 

Dla czego stymulacji przezczaszkowej rTMS nie stosuje się za często w Polsce ?

Nie wiadomo dlaczego tej technologii nie stosuje się do leczenia depresji w Polsce kiedy jest ona stosowana w szerokim gronie klinik za granicami naszego kraju, a efektywność jest potwierdzona wieloma badaniami. Sprzęt rTMS musi posiadać dodatkowe urządzenie o nazwie Neuronawigacji. Oba te urządzenia są stosunkowo drogie. Aby móc posługiwać się takim urządzeniem jest potrzebny wykwalifikowany audiolog, a w sytuacjach leczenia depresji wykwalifikowany psychiatra. Oprócz tego sprzętu dodatkowo musimy posiadać również wiedzę w neurobiologii, nawet podstawową wiedzę o anatomii mózgu, rodzajach neuronów czy rodzajach połączeń między ośrodkami. To również nie ułatwia zdecydowania się na korzystanie z tak skomplikowanego urządzenia i procedur jego programowania. Oba urządzenia mają nieograniczone możliwości terapeutyczne i diagnostyczne, ale efektywność rTMS jest uzależniona od wiedzy prowadzącego terapii. Często jest ona po prostu zbyt mała, aby odpowiedzialnie i efektywnie prowadzić tego rodzaju stymulację.

Czy to urządzenie jest bezpieczne?

W bibliotece razem z pracami badawczymi jest sprawozdanie z bezpieczeństwa używania technologii rTMS. Stymulacja jest 10 krotnie mniejsza niż w rezonansie magnetycznym zatem wiązka dopuszczona przez normy stosowane w tych urządzeniach jest jak najbardziej bezpieczna.

Czy urządzenie generuje podczas terapii głośny dźwięk?

Oczywiście, że tak, ale jest to dopuszczalny poziom głośności spełniający wymogi CE. Podczas samej stymulacji Pacjent nosi stopery, samo urządzenie jest postawione w dobrze wytłumionym pomieszczeniu, zatem wrażenie tego dźwięku przy takich warunkach jest bardzo komfortowe. I jest na poziomie 60 - 70 dB czyli w zakresie zwykłej rozmowy.

Czy stymulacja rTMS może być stosowana najpierw do wyleczenia depresji przed rozpoczęciem terapii szumów usznych?

Oczywiście, że tak. Tylko rTMS stosuje się w skrajnie silnych przypadkach depresji kiedy poziom białka BDNF jest na skrajnie niskim poziomie. Na tak niskim, że osoba nie może normalnie funkcjonować, prowadzić odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, aby naturalnie podbić współczynniki neurotropowe BDNF- NT 3. Jest to jednak ostatnia linia stymulacji jakiej próbujemy. Cały proces musi być kierowany przez wykwalifikowanego Psychiatrę.

Czy zamiast stymulacji rTMS można wykorzystać inną Państwa terapię w celu redukcji szumu powstałego w ten sposób?

Można zastosować terapię adaptacji synaptycznej Arc. Problemem tego drugiego rozwiązania jest to, że ta terapia przy tym modelu będzie trwała dłużej, niż w docelowym modelu stosowanym w redukcji szumu usznego na wskutek spontanicznej aktywności. Stymulacja akustyczna w pierwszych miesiącach będzie miała cel pobudzenia komórek słuchowych w celu odbudowania połączeń między komórką, a neuronem, a dopiero potem wprowadzeniem już programu adaptacyjnego do zredukowania szumu. Terapia ta, w takiej sytuacji może trwać do 12- 16 miesięcy. Musimy sobie po prostu odbudować drogę do stymulacji komórka - neuron, żeby móc efektywnie wpływać na tą strukturę.

Czy są przypadki, którym rTMS nie pomogło?

Oczywiście, że są, tylko zależy w jakim sensie rozumiemy nie pomogło. Dobrze dobrana technologia przez specjalistę i przestrzeganie diety i aktywności fizycznej zawsze powoduje efekty, więc jeżeli dla kogoś zredukowany szum w 60 % a nie w 100 % oznacza brak pomocy to naturalnie się takie osoby zdarzają. Nie zdarzyła się osoba, której nie zredukowaliśmy szumu w żadnym procencie, różnica jest tylko jak bardzo to się udało, a to jest uzależnione od nas i od Pacjenta.

Technologia do redukcji szumu powstałego na wskutek wzmocnionej synchronizacji

 

Po zdiagnozowanym klinicznie bądź online modelu szumu usznego, wzmocnionej synchronizacji należy skontaktować się z naszym audiologiem i dietetykiem, aby uzyskać wskazówki diety i aktywności fizycznej. Po przejściu odpowiedniego okresu przygotowania układu nerwowego na terapię Pacjent rozpoczyna sesję stymulacją przezczaszkową rTMS. Przez czaszkowa stymulacja rTMS, jest znana i szanowaną technologią redukcji depresji na całym świecie: zwłaszcza w Wielkiej Brytanii oraz Francji, gdzie technologia ta otrzymała refundację Brytyjskiego Rządu. Badania pokazują również, że w momencie doboru tej technologii do modelu szumu usznego powstałego na wskutek wzmocnionej synchronizacji jesteśmy w stanie zredukować szum uszny u każdego Pacjenta z tym modelem o 60 do 90 %. Pacjent pojawia się w naszej klinice około trzy razy w tygodniu. A do rozpoczęcia terapii niezbędne jest badanie rezonansu magnetycznego, które umożliwi zbudowanie specjalnego modeli 3D mózgu Pacjenta i programu terapeutycznego, w tym przypadku są to ośrodki w naszym mózgu, które muszą być za pomocą stymulacji rTMS depolaryzowane. W przeciwieństwie do leczenia depresji (gdzie jest używana stymulacja powyżej 10 Hz) tutaj stymulacja jest na poziomie 1 Hz. W każdej literaturze można znaleźć informację, że jest to bezpieczna stymulacja o najniższym zakresie stymulacji powodująca zmniejszenie aktywności neuronów. W porównaniu do wyższych częstotliwości stymulacji (powyżej 10 Hz używanych w leczeniu depresji) nie powoduje żadnych negatywnych objawów. Program terapii i ilość sesji uzależniona jest od lat posiadanie szumu usznego i ilości neuronów, które należy zdepolaryzować.

 

Średni czas terapii w sesjach: 8 sesji trwających po 20-30 minut

Koszt pojedynczej sesji terapii: 290 zł

Niezbędne badania: fMRI / MRI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.