Portal pacjenta +48 500 015 560

Terapia Neuromodulacji akustycznej włókien horyzontalnych - Hiperaktywność włókien horyzontalnych


Przyczyna szumu i rodzaj plastyczności: Hiperaktywne włókna horyzontalne kory słuchowej

 

Podczas nagłego ubytku słuchu układ nerwowy zmienia się i główną przyczyną jest potrzeba pozyskania efektywnego źródła stymulacji mając dużą populację neuronów. Po wielu latach posiadania szumu usznego jeden Pacjent z szumem usznym może mieć dwa modele generowania szumu usznego. Oprócz wzmocnionej synchronizacji, która objawia się zbyt dużą aktywnością neuronów połączoną nieadekwatnie do mniejszej ilości komórek może wystąpić plastyczność o nazwie hiperaktywność włókien horyzontalnych kory słuchowej. Włókna horyzontalny w korze słuchowej służą do komunikacji neuronów, które są od siebie najbardziej oddalone. Włókna te, umożliwiają komunikację między neuronami i automatycznie regulację poziomu aktywności w stosunku do ilości obiektów akustycznych na całej płaszczyźnie kory słuchowej. W momencie, kiedy pewna struktura neuronów w korze słuchowej jest hiperaktywna, często dochodzi do zwiększenia aktywności włókien horyzontalnych neuronów nie dotkniętych ubytkiem i hiperaktywnością. Wtedy zdrowe neurony otrzymujące stymulację łączą się z hiperaktywną strukturą, starając się dowiedzieć z jakiego powodu te neurony są w stałym wysokiego pobudzenia. Utrzymywanie się dłużej takiej sytuacji powoduje brak równowagi pomiędzy neuroprzekaźnictwem hamującym i ekscytacyjnym. Jedynym sposobem, aby zredukować zaistniałą plastyczność jest nauczenie neuronów zdrowych komunikowania się tylko między sobą. Dzięki temu, wielkość włókien horyzontalnych, które uległy powiększeniu (na wskutek wzmożonej komunikacji między hiperaktywną strukturą) zanika i wraca do prawidłowych rozmiarów. A szum powstaje już tylko na podstawie jednego modelu.

 

Charakterystyczne objawy: pisk zmieniający się w inne dźwięki: wyższe, niższe; szum znika po dłuższej obecności w otoczeniu i wraca po kilku minutach

Technologia redukcji

  • 74%

    Redukcja szumu poniżej 50 %

  • 26%

    Redukcja szumu usznego powyżej 50 %

Efektywność terapii neuromodulacji akustycznej CR w leczeniu modelu hiperaktywność włókien horyzontalnych bez aktywności fizycznej i diety - Tass, Adamchic, Freund, von Stackelberg, Hauptmann: Restorative Neurology and Neuroscience (2012) Acoustic neuromodulation CR in chronic tinnitus

 

W badaniu brało udział 63 pacjentów , 74 % przypadków szum został zredukowany powyżej 50 % w skali TQ z kolei w grupie 26 % szum został zredukowany poniżej 50 % .

Czy stosując neuromodulację akustyczną można wyleczyć szum?

Jest to jeden z kroków do zredukowania szumu usznego tak jak wspominaliśmy powyżej- zazwyczaj aktywność włókien horyzontalnych jest dodatkiem do jakiegoś modelu. Zatem aby zredukować efektywnie model np: wzmocnionej synchronizacji, gdzie zostały stwierdzone również hiperaktywne włókna najpierw trzeba zredukować hiperaktywność włókien, a następnie przejść do redukcji szumu usznego, który powstał w wskutek wzmocnionej synchronizacji. Czyli w tym przypadku użyjemy terapii rTMS.

Dlaczego nie ma badań efektywności tej metody?

W zakładce prace badawcze można odnaleźć prace badawcze potwierdzające fakt istnienia takiego modelu powstawania szumu usznego i wszystkie prace badawcze dotyczące tej terapii. Metoda ta używana jest na terenie Europy, w Anglii i w Niemczech, gdzie jest wymagany certyfikat CE. Certyfikat medyczny nadawany jest tylko dla urządzeń, które mają zastosowanie terapeutyczne, a co za tym idzie badania efektywności i pozytywnego wpływu stymulacji na redukcję szumu usznego. Samo to informuje nas, że ta technologia musiała przejść badania kliniczne w celu określenia wpływu stymulacji i je pozytywnie przeszła.

Dlaczego w Niemczech stosują neuromodulację akustyczną do wszystkich modeli powstałego szumu usznego?

Jesteśmy pierwszą placówką na świecie, która ma wprowadzone do praktyki klinicznej 4 modele generowania szumu usznego i 4 technologie dopasowane do tych modeli. Jest w Europie 6 ośrodków zajmujących się tak dokładnie diagnostyką jak my, ale nie posiadający jeszcze wystarczającej diagnostyki i leczenia. Na pewno na przyszłych międzynarodowych konferencjach audiologicznych będziemy poruszać tematykę naszych technologii i rozwijać tą wiedzę dla innych jednak, w tej chwili jesteśmy skupieni bardziej na samym procesie leczenia i redukcji niż na dzieleniu się tą metodyką z innymi. Zainteresowanym zawsze chętnie pomożemy.

Czy leczenie habituacją metodą TRT jest w jakimś stopniu podobne do neuromodulacji akustycznej bądź terapii adaptacji synaptycznej Arc?

Terapia habituacji TRT powstawała w czasach kiedy twórcy do końca nie rozumieli jak powstaje szum uszny i ile różnych rodzajów może przyjmować u każdego Pacjenta. Zatem z założenia terapia TRT nie ma prawa mieć możliwości terapeutycznych, tym chociażby różni się od obecnych terapii, że nie ma w sobie żadnego celu, ani procesu do uruchomienia. Ma tylko zagłuszać szum. Są badania (), które potwierdzają, że ciało migdałowate odpowiedzialne za zmniejszenie aktywności kory słuchowej w pewnych sytuacjach, może być podatne na krótkotrwałe przyzwyczajenie do dźwięku np. w ciszy, dlatego jedna kora słuchowa analizuje sygnał wolno zmieniający się w czasie i szybko zmieniający się w czasie. W prehistorii w ciszy monotonny hałas otoczenia był wyciszany, żeby neurony kory słuchowej, które analizują szybko zmieniający się sygnał w czasie mogły usłyszeć cichą złamaną gałązkę w monotonnym otoczeniu. Jednak ten proces nie działa w długotrwałej habituacji neuronów. Gdyby do tego doszło to neurony na stałe były by wyciszone i mniej podatne na określony zakres częstotliwości. Gdyby wystąpiło zagrożenie i informacja w postaci alarmu dźwiekowego w tym paśmie to byśmy tego nie usłyszeli? Nasz układ nerwowy nie może sobie na to pozwolić. Każda nasza technologia ma na celu uruchomić jakiś proces, który ma zredukować ekscytację synaps bądź neuronów. W badaniach nawet nad TRT nie ma terminu, ani pojęcia skalowania synaptycznego, co wskazuje na nieaktualność tej terapii.

Dlaczego TRT jest dalej stosowane powszechnie w Polsce?

Skala używania tej technologii w Polsce jak i na całym świecie oznacza tylko jak mało o leczeniu szumów usznych wiedzą lekarze i specjaliści. Niestety większość lekarzy nie interesuje się neurobiologią, a nawet audiologią- zatem nawet nie wiedzą co się dzieje w tej dziedzinie. Szum uszny tak naprawdę powinien być nazywany Szumem Synaps albo układu nerwowego, terminologia też nie jest aktualna względem wiedzy i badań na temat szumów usznych, co dopiero mówić o rodzajach technologii.

Technologia redukcji szumu usznego powstałego na wskutek hiperaktywnych włókien horyzontalnych kory słuchowej - terapia neuromodulacji akustycznej włókien horyzontalnych

Terapia neuuomodulacji akustycznej CR powstała w Niemczech i doczekała się patentu w roku 2012. Od tego momentu była stosowana przez firmę ANM neuromodulation w Niemczech i udostępniana dla wielu lekarzy w Niemczech oraz w Anglii. My jako placówka przez dłuższy czas korzystaliśmy z tej technologii jednak z powodu licznych ograniczeń i aktualizacji wiedzy w neurobiologii stworzyliśmy własny odpowiednik neuromodulacji akustycznej CR. Nasza technologia stymuluje zakres włókien horyzontalnych w granicach całego pasma ludzkiego słuchu od 125 Hz do 20 kHz, a dodatkowo nie zakłada algorytmu między hiperaktywną strukturą, a w częstotliwościach granicznych połączeń włókien horyzontalnych. Dodatkowo wzbogaciliśmy tą technologię o nie wykorzystywanie jej w każdym przypadku, w przeciwieństwie do rynku niemieckiego, wiemy że nie każdy Pacjent ma hiperaktywną strukturę włókien horyzontalnych. Zatem nasza technologia ma większą efektywność dzięki kwalifikowaniu Pacjenta do stwierdzonej hiperaktywnej struktury włókien horyzontalnych. Technologia stymuluje zakres neuronów, które zostały nadmiernie mocno połączone z hiperaktywną strukturą generującą szum uszny. Poprzez naprzemienną stymulację tych zakresów neurony zaczynają tworzyć między sobą więcej połączeń i silniejszą strukturę włókien horyzontalnych, co powoduje osłabienie i zmniejszenie ilości połączeń między strukturą prawidłowo pracującą, a strukturą hiperaktywną. Redukuje to symptom słyszany przez Pacjenta jako szumy słyszane w postaci wysokich dźwięków modulowanych na wzajem w wysokości. Często hiperaktywność struktury włókien horyzontalnych Pacjent opisuje jako wysokie dźwięki ostre i przenikliwe. Sama technologia redukuje hiperaktywność włókien horyzontalnych, a nie prawdziwą przyczynę generowanego szumu usznego. Zdarzają się przypadki po urazach akustycznych, gdzie struktura komórek słuchowych uległy odbudowie, a neurony kory słuchowej są nadal hiperaktywne. W takiej sytuacji często dochodzi do zwiększenia aktywności włókien horyzontalnych i w takich przypadkach wystarczy do zredukowania szumu usznego tylko jedna technologia np : neuuomodulacji akustycznej.

 

Czas redukcji hiperaktywnych włókien: od kilku dni do 3 -4 miesięcy, po redukcji włókien horyzontalnych można przejść do docelowego redukowania szumu usznego

Cena terapii : od 300 do 450 zł za 30 dni terapii.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.