Portal pacjenta +48 500 015 560

Redukcja szumu usznego powstałego na wskutek hiperaktywności włókien ciała modzelowatego


Sposób redukcji / leczenia: Memantyna (lek) bądź trening muzyczny

 

Podczas urazu akustycznego może dojść często nie tylko do zniszczenia komórek słuchowych zewnętrznych, ale także do zniszczenia neuronów kory słuchowej. Pacjent zazwyczaj w takiej sytuacji odczuwa szum uszny obustronnie, ale diagnostyka słuchu wskazuje tylko na jednostronny uraz akustyczny. W takiej sytuacji badanie aktywności włókien ciała modzelowatego wskazuje na charakterystyczne zniszczenie neuronów w jednej z dwóch kor słuchowych. Gwałtowne przepalenie neuronów w jednej korze słuchowej oznacza, że synapsa włókna ciała modzelowatego (z którym neuron był połączony) traci gwałtownie stymulację. W takiej sytuacji zachodzi ten sam proces co przy nagłej śmierci komórek słuchowych w peryferyjnej części neuronów drogi słuchowej tylko na poziomie połączeń korowych. Przy gwałtownym spadku aktywności (na wskutek śmierci neuronów) synapsa włókna ciała modzelowatego zwiększa swoją aktywność. Spontaniczna aktywność kierowana jest przez całą długość włókna, aż do neurona kory słuchowej w przeciwległej półkuli mózgowej. Neuron nie dotkniety zniszczeniem analizuje sygnał z hiperaktywnej synapsy- z drugiej przeciwległej kory słuchowej. Objawia się to słyszeniem szumu usznego obustronnie. Podczas badania włókien ciała modzelowatego charakterystyczne jest wyciszenie szumu usznego po obu stronach stymulując jedną stronę, gdzie neurony kory słuchowej są nieuszkodzone. Jeżeli Pacjent zgłosi się do nas w ciągu 4 dni od momentu wystąpienia urazu akustycznego, stosujemy lek o nazwie Memantyna, który jest antagonistą receptora NMDA . Lek ten stosowany jest również w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych. Powyżej 4 dni lek traci swoje możliwości redukcji zbyt dużej aktywności synaps w jądrach ślimakowych.

Technologia redukcji

  • 57%

    Pacjenci z redukcją szumu o 60 %

  • 36%

    Pacjenci z redukcją szumu o 50 %

  • 6%

    Pacjenci nie widzący poprawy

Efektywność terapii muzycznej (Neuromusic training) w leczeniu modelu hiperaktywności włókien ciała modzelowatego bez aktywności fizycznej i diety na podstawie badań klinicznych (Christoph M. Krick, Miriam Grapp2, Jonas Daneshvar-Talebi, Wolfgang Reith, Peter K. Plinkert and Hans Volker Bolay)

 

W badaniu brało udział 41 pacjentów . Wyniki wykazały sporą efektywność i redukcję szumów usznych u każdego pacjenta który przeszedł trening muzyczny . W skali od 0 do 40 w punktacji arkuszy (TQ points), pacjenci zaznaczali redukcję szumu usznego średnio o 17-25 punkty czyli 50 -60 %.

Czy zawsze stosuje się trening muzyczny do urazów akustycznych?

Nie, stosuje się go do przypadków zniszczenia neuronów kory słuchowej. Oczywiście jeżeli uraz akustyczny spowodował nagły ubytek słuchu (a nie proces zniszczenia neuronów) to w zależności jak długo mamy szum dobieramy technologię do jednego z naszych pozostałych 3 modeli- jeżeli ten związany ze zniszczeniem neuronów kory słuchowej został wykluczony.

Czy taki trening muzyczny mogę przeprowadzić sam w domu?

Oczywiście, że tak. Musimy tylko wiedzieć jakiego instrumentu używać, o jakim natężeniu w dB na oktawę oraz jakie pasmo należy stymulować i ćwiczyć, aby odbudować neurony bądź wyrównać neuro shifting. Neurony mają bardzo prostą zasadę: w miejscu gdzie są bardziej stymulowane powstaje ich więcej, zatem jeżeli neurony będą analizować więcej sygnału w zakresie, gdzie doszło do ich zniszczenia to ulegną odbudowie i regeneracji. Oczywiście podczas tego procesu dieta i aktywność fizyczna jest wskazana. Może nie aby zredukować aktywność synaps, lecz zwiększyć stężenie pewnych białek i aktywność receptorów, które powodują szybszą odbudowę i efektywniejszy proces neurogenezy.

Czy trening muzyczny może być stosowany do innych modeli szumów usznych?

Oczywiście,że tak. Laboratorium Brain Volts Amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern pokazuje zbawienny wpływ treningu muzycznego na nasze procesy poznawcze, rozwój kreatywności czy nawet zwiększenie odporności kory słuchowej na kolejne urazy akustyczne. Rozwijanie niezależności półkul mózgowych nawet ułatwia rozumienie mowy w hałasie dlatego trening muzyczny stosujemy również przy regeneracji kory słuchowej po wszczepiu implantów ślimakowych czy też protezowaniu aparatem słuchowym.

Z jaką efektywnością udaje się odbudować zniszczone neurony?

Zazwyczaj z bardzo dużą nawet do 90 %. Trzeba pamiętać, że dieta i aktywność powinna być stosowana w profilaktyce chronienia każdego ośrodka w mózgu przed stresem. Uraz akustyczny jest takim samym stresem dla mózgu jak stres psychiczny czy fizyczny. Zatem jeżeli oprócz zredukowanego szumu usznego Pacjent wyjdzie z profilaktyką, która da mu również podtrzymywanie dalszego wysokiego poziomu zdrowia to wydaje się to sukcesem. Po treningu zawsze przeprowadzamy badanie EEH mózgu i ASSR, które bada parametry niezbędne do tego, aby stwierdzić, że szum został usunięty nie opierając się jedynie na odczuciach Pacjenta.

Czy trening muzyczny jest stosowany w innych placówkach krajach?

Oczywiście, że tak. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu na pewno wspiera rozwój w tematyce nauki gry na instrumencie na korzyść problematyce ponownej organizacji kory słuchowej po wszczepionym implancie. Za granicą programy rehabilitacyjne występują w Hearing and Balance Center w Northwestern oraz Mayo Clinic.

Czy trening muzyczny jest stosowany w innych placówkach krajach ?

Oczywiście że tak instytut fizjologii i patologii słuchu na pewno wspiera rozwój w tematyce nauki gry na instrumencie na korzyść problematyce ponownej organizacji kory słuchowej po wszczepionym implancie .Za granicą programy rehabilitacyjne występują w Hearing and Balance Center w Northwestern oraz Mayo Clinic

Technologia redukcji szumu usznego powstałego na wskutek hiperaktywnych włókien ciała modzelowatego wywołane urazem akustycznym - terapia trening muzyczny bądź podawanie leku Memantyny do 4 dni od powstania urazu akustycznego

Podczas zniszczenia neuronów kory słuchowej dochodzi do hiperaktywności synaps ciała modzelowatego. Aby zredukować szum uszny powstały na wskutek śmierci neuronów w korze słuchowej trzeba zastosować program regeneracyjny i odbudowy tych neuronów  Dzięki temu procesowi synapsa ciała modzelowatego na nowo zostaje połączona z odbudowanym neuronem kory słuchowej, a hiperaktywność i szum znika. Można to zrobić za pomocą krótkotrwałego treningu muzycznego, który może trwać do 6 miesięcy. Podczas gry na instrumencie muzycznym dochodzi do naprzemiennej stymulacji neuronów kory słuchowej stymulacją dźwiękową oraz somatosensoryczną. Od dawna wiadomo, że neurony kory słuchowej nie analizują jedynie informacji dźwiękowej, a również informację ruchową i propriocepcję. Wykorzystując ten fakt, proces ten można wykorzystać do przyśpieszenia procesu regeneracji neuronów. Dodatkowo wiele badań wskazuje na to, że nawet podczas krótkotrwałego treningu muzycznego dochodzi do powstania większej populacji neuronów hamujących, która dodatkowo reguluje równowagę neuro przekaźnictwa w korze słuchowej po urazie akustycznym, gdzie doszło do neuro shiftingu (przesunięcia środka strojenia kory słuchowej i zwiększonej nadpobudliwości neuronów dotkniętych prze stymulowaniem). Trening muzyczny jest prowadzony w naszych placówkach. Każdy Pacjent może oczywiście indywidualnie podjąć się próbie treningu. Wtedy również wskazujmy co trzeba ćwiczyć i co trenować, aby regeneracja neuronów była jak najszybsza.

 

Jeżeli Pacjent pojawi się w naszej placówce do 4 dni zostanie leczony Memantyną. Lek ten zmniejsza i reguluje aktywność szumu usznego. Były prowadzone badania udostępnione na naszej stronie, które mówią o efektywnym redukowaniu szumu usznego do 4 dni za pomocą Memantyny.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.